ACT znaczy nowa jakość

11b

KGHM Polska Miedź jako pierwszy koncern w świecie wykorzysta do eksploatacji złóż miedzi kombajny ścianowe, które do tej pory były używane w górnictwie węglowym. Obecnie w KGHM skały są urabiane materiałami wybuchowymi.

– Chcemy od tego odchodzić i już nie strzelać. Chcemy urabiać skały, skrawając je kombajnami – mówi mówi Paweł Markowski, dyrektor ds. produkcji KGHM Polska Miedź.

Na świecie mechanicznie (kombajnami) urabia się  jedynie skały miękkie, typu węgiel, sól. Pytanie co oznacza pojęcie skały miękkiej? Twardość skał mierzy się współczynnikiem wytrzymałość na ściskanie jednoosiowe, co upraszczając sprowadza się do wytrzymałości na ciśnienie. Skały miękkie to takie, których współczynnik nie przekracza 100 MPa. Skały, pomiędzy którymi występują złoża rud miedzi w kopalniach KGHM mają ten współczynnik znacznie wyższy, bo dochodzący nawet do 200 MPa.

11aObrazowo ujmując problem, zastosowanie kombajnu węglowego w złożu rud miedzi miałoby się tak, jak użycie byle jakiej wiertareczki z wiertłem „drewnianym” do wiercenia dziur w betonie. W tym przypadku jak wiadomo szansę ma jedynie wiertarka udarowa z porządnym wiertłem widiowym.

I taką porządną wiertarką udarową z wiertłem widiowym ma być kompleks urabiający ACT, który przygotował dla KGHM światowy potentat – koncern Caterpillar.

Prace nad wdrożeniem nowatorskiej technologii – przy wsparciu środków unijnych – trwały kilka lat.

– Specjalnie do prób przygotowaliśmy wielkie bloki naszych skał, które zostały wykorzystane do prób technologicznych urabiania, żeby sprawdzić, czy założone parametry się sprawdzają – wspomina Dorota Włoch, wiceprezes KGHM Polska Miedź, odpowiedzialna w koncernie za inwestycje i rozwój.

Kompleks ma już także za sobą pierwsze próby w warunkach podziemnych, gdyż tzw. próby stanowiskowe zostały przeprowadzone w kopalni „Polkowice-Sieroszowice”. Wyniki testów, jak przekonują przedstawiciele KGHM są obiecujące.

– W tym projekcie widzimy przede wszystkim szansę na to, że będziemy mogli odsunąć ludzi z miejsc pracy, gdzie jest największe zagrożenie, związane z tąpaniami, z wysoką temperaturą, zapyleniami i innymi trudnymi warunkami pracy. Człowiek będzie mógł pracować w kabinie i za pomocą kamer sterować urządzeniem urabiającym rudę – przekonuje Dorota Włoch.

Nie mniej ważne są jednak także aspekty ekonomiczne. Celem projektu jest bowiem opracowanie kompletnego rozwiązania w zakresie technologii eksploatacji cienkich złóż o miąższości 1,0 – 2,0 m z wykorzystaniem zdalnie sterowanych kombajnów i osiągnięcie możliwości eksploatacji cienkich pokładów złóż z minimalizacją zubożenia. Możliwości stosowania innych niż komorowo-filarowe systemy eksploatacji umożliwiających znacznie efektywniejszą wentylację i klimatyzację, zmniejszenie ilości operacji technologicznych, efektywniejsze wykorzystanie zmianowego  i dobowego czasu pracy, zmniejszenie ilości pracowników do obsługi maszyn i procesu strzelania, pełną automatyzację procesu urabiania i odstawy urobku, zmniejszenie kosztów przygotowania urobku do przeróbki – urobek o drobnym uziarnieniu.

11 act znaczy jakoscW ujęciu ekonomicznym oczekiwana jest wyższa efektywność poprzez obniżenie kosztów wydobycia oraz ułatwienie realizacji planów produkcyjnych.

– Jeżeli mamy mówić o przełomie w KGHM dotyczącym ilości i jakości produkcji, to dla mnie jest właśnie przełom technologiczny – mówi prezes spółki Herbert Wirth. – Jednak konkretny przełom będzie możliwy wtedy, kiedy rzeczywiście zdobędziemy i wdrożymy nową technologię. jac

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *