Benzyna z CO2?

Chemicy z Lublina będą robić z CO2 benzynę. Koszt produkcji 1 litra płynu wyniesie około 40 groszy! – te sensacyjne informacje obiegły Polskę. Media, a nawet część polityków przyjęła je z entuzjazmem. Gorzej z środowiskiem naukowym, które powątpiewa w odkrywczość metod zespołu prof. Dobiesława Nazimka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Projekt zespołu prof. Nazimka polega na wykorzystaniu sztucznej fotosyntezy oraz reakcji chemicznej, podczas której woda i dwutlenek węgla po dodaniu katalizatora i pod wpływem głębokiego ultrafioletu zamienia się w metanol, który następnie poddawany jest separacji termicznej i syntezie MTG (z metanolu w benzynę). W efekcie procesu powstają syntetyczne węglowodory, substytut benzyny i oleju napędowego.

– W tej metodzie nie ma niczego odkrywczego. Mogę Panu to samo zrobić z dwutlenkiem węgla z wody gazowanej, którą pan pije. Pytanie tylko po co, skoro nie da się na tym zrobić biznesu? – mówi nam anonimowo jeden z chemików. Powstaje bowiem problem, ile należałoby zużyć energii we wspomnianym procesie?

– Tylko, żeby przerobić 1 kilogram CO2 trzeba najpierw wyprodukować energię emitując 10 kilogramów CO2 – zauważa jeden ze specjalistów.

Prof. Dobiesław Nazimek broni swojej koncepcji: – Reakcja główna jest silnie endotermiczna, co jest dość oczywiste. Bez wsparcia dodatkową energią proces nie zamyka się „biznesowo”. Nasz pomysł polega na domknięciu – ale nie całkowitym, bo to jest nierealne – sztucznej fotosyntezy CO2 energią pochodzącą z procesu MTG, gdyż ten jest silnie egzotermiczny. Z bilansu wynika, że w zależności od selektywności procesu MTG można pozyskać od 80 do 90 proc. brakującej energii. MTG nie jest procesem spalania, a więc nie dostarcza CO2 do atmosfery, natomiast dostarcza paliw.

Naukowcy z Lublina deklarują, że ich projektem zainteresował się biznes, zwłaszcza firmy energetyczne oraz chemiczne. – Jedna instalacja, finansowana m.in. z Unii, może powstać pod Łodzią. Druga, już za pieniądze prywatne, pod Łomżą – wylicza szef zespołu.

Niemniej prof. Nazimek liczy na wsparcie finansowe projektu ze strony Ministerstwa Gospodarki.

Ma przy tym silne wsparcie polityczne środowiska związanego z Radiem Maryja. Interpelacje w tejże sprawie składała już posłanka Anna Sobecka.

Podczas spotkania z profesorem Nazimkiem przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zaproponowali powołanie zespołu do przygotowania analiz poprzedzających decyzje inwestycyjne w sprawie budowy półtechnicznej instalacji. Ponadto ustalili oni, że istnieje szansa dofinansowania badań środkami z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a resort służy pomocą w realizacji przedsięwzięć komercyjnych

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *