Ekonomista i matematyk – dr hab. inż. Rafał Weron

Dr hab. Rafał Weron z Instytutu Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej został uznany za najlepszego polskiego ekonomistę w prestiżowym, międzynarodowym rankingu ekonomistów i zatrudniających ich instytucji, znanym pod nazwą IDEAS (ranking publikacji w czasopismach i w Internecie). Warto dodać, że ranking jest aktualizowany co miesiąc, a naukowiec z Wrocławia jest jego liderem nieprzerwanie od roku. – Staram się jak najwięcej publikować w wydawnictwach o zasięgu światowym, co, niestety, nie jest powszechne wśród polskich ekonomistów.

Dr hab. Rafał Weron specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem, symulacjach komputerowych, prognozowaniu na rynku elektroenergetycznym oraz stosowaniu narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych. Jest redaktorem międzynarodowych czasopism specjalistycznych: „Computational Statistics”, „Journal of Energy Markets” oraz „Surveys in Mathematics and its Applications”.

Dr Weron nie lubi trzymać się sztywnych schematów. Jest ekonomistą (bo ma habilitację z nauk ekonomicznych), ale równie śmiało mógłby o sobie powiedzieć, że jest matematykiem (bo ma doktorat z nauk matematycznych). Zresztą wcześniej pracował w Instytucie Matematyki i Informatyki PWr. Swojej fascynacji matematyką dał wyraz w książce „Inżynieria finansowa”, której był współautorem. Wyraźnie wskazuje w niej, że matematyka ma zastosowanie na rynku finansowym. Inna z jego prac naukowych, wydana w prestiżowej serii Wiley-Finance i poświęcona modelowaniu zapotrzebowania oraz cen na rynkach energii elektrycznej, była jedną z pierwszych na świecie książek dotyczących tej tematyki.

– Trudno mnie zaszufladkować. Moja habilitacja miała charakter interdyscyplinarny, bowiem obejmowała zagadnienia związane z ekonomią, statystyką i energetyką. Niemniej otrzymuje wiele propozycji pracy z instytucji finansowych. Ostatnia: Narodowy Bank Polski. Przyznaje jednak, że jest niewielka szansa, by zamienił uczelnię na instytucję finansową, bowiem ceni sobie wolność, możliwość robienia tego, co uważa za słuszne, w dowolnym miejscu i czasie. Dydaktyka czasami temu nie sprzyja. Ale mu nie przeszkadza, bo lubi pracować z młodzieżą i to jest kolejna rzecz, która trzyma go przy uczelni.

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *