Innowacja z garażu

13 innowacje z garazu

Możliwe, że już wkrótce, chwilę po odłożeniu karnetu festiwalowego na blat stołu, wyświetlą się na nim teledyski wykonawców, a gra towarzyska z przyjaciółmi nie będzie wymagała tradycyjnej, tekturowej planszy. Wszystko to może stać się realne za sprawą stołu dotykowego GLIPTable. Projekt należy do trzech przyjaciół z Poznania i powstawał, tak jak przystało na przełomowe produkty IT – w garażu.

Po pracy i w weekendy trójka kolegów – Przemysław Kozłowski, Grzegorz Hibner i Krzysztof Liszyński – spotykała się, by razem popracować w garażu i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności wyniesione ze szkół technicznych.  Tak w dużym skrócie powstał stół interaktywny GLIPTable.

Interfejs urządzenia oparty jest na systemie operacyjnym Windows 7 i umożliwia jednoczesną pracę
lub rozrywkę kilku osobom. Można na nim komfortowo surfować w Internecie, przeglądać obrazy, specjalnie przygotowane prezentacje multimedialne oraz przeglądać szczegółowy program wydarzenia. GLIPTable posiada 48 cali powierzchni dotykowej z możliwością śledzenia ponad 40 punktów dotyku oraz jest wyposażony w system audio, wbudowane Wi-Fi oraz Bluetooth.

Na realizację projektu wydali blisko 25 tys. złotych z własnej kieszeni. Podobne rozwiązania są już na rynku. Projekt Poznaniaków ma jednak przewagę nad konkurentami – do wyświetlania obrazu używa projektora, a nie ekranu LCD, dzięki temu konstruktorzy mogą dowolnie formować jego kształt.

– To, co przedstawiliśmy teraz, to próbka. Stół możemy dostosować do dowolnych wymiarów. Możemy z niego zrobić wąski i długi bar czy stolik kawiarniany. Teraz ma 48 cali, ale możemy zrobić większy – mówi Liszyński.

Za każdym razem, gdy prezentujemy urządzenie, pojawiają się kolejne pomysły zastosowań.
W chwili obecnej myślimy, aby rozpowszechnić GLIPTable wśród deweloperów mieszkaniowych oraz dealerów samochodowych. Urządzenie równie dobrze sprawdzi się jako automat rozrywkowy lub powierzchnia reklamowa, pozwalająca na interakcję z potencjalnymi klientami – opowiada Przemysław Kozłowski.

Dla przykładu może być to aplikacja „Konfigurator samochodu” do zastosowania której może być użyty właśnie GLIPtable. Na urządzeniu uruchomiony jest konfigurator przy którym sprzedawca razem z klientem w wygodny sposób (np. przy kawie), mogą skonfigurować samochód wybrany przez klienta. Podczas konfigurowania klient i sprzedawca mają dostęp do różnego rodzaju materiałów reklamowych – filmów, zdjęć, folderów itp. Wybrana konfiguracja może zostać wydrukowana w formie zamówienia, zapisana na kluczu USB lub wysłana e-mailem na wskazany adres. Konfigurator może zostać uzupełniony o rozpoznawanie obiektów położonych na stole. W takim przypadku położenie na urządzeniu odpowiednio oznaczonego papierowego folderu albo nawet modelu samochodu może spowodować uruchomienie konfiguratora dla danego auta.

Konstruktorzy nie spoczywają na laurach. Zamierzają również wdrożyć „wielodotykowość” na innych powierzchniach, takich jak ściany, witryny sklepowe, podłogi i bary.

Stół dotykowy GLIPTable został oficjalnie zaprezentowany 13-14 września podczas I Międzynarodowego Forum Klastrów IT, które odbyły się w Eureka Technology Park w Dąbrowie koło Poznania. Wydarzenie gromadzi branżowych ekspertów, przedstawicieli klastrów, instytucji publicznych oraz firm, które chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania oparte na najnowszych technologiach. mj

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *