Jagiellonka najwyżej

ranking

Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny okazał się najlepszą uczelnią w Polsce. Zaraz za nim uplasował się Uniwersytet Warszawski – wynika z opublikowanego Rankingu Szkół Wyższych 2013 Perspektyw i Rzeczypospolitej.

Ranking został ogłoszony po raz 13. i objął w sumie ponad 220 uczelni publicznych i niepublicznych. W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich oprócz UJ (w punktacji uzyskał 100 proc.) i UW (99,92 proc.) znalazły się kolejno Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (80 proc.), Politechnika Warszawska (79 proc.), krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Uniwersytety: Wrocławski, Medyczny w Poznaniu, Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Główna Handlowa Warszawie. W tej części rankingu porównano 83 szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

– Ranking zawsze wpływa mobilizująco, przy czym nie można demonizować roli. Teraz przyjdzie czas, by dokładnie go przeanalizować. Już nie pod kątem miejsca, bo to chwała i duma, ale gdzie jesteśmy słabsi, niż inne uczelnie w Polsce. Jak wyglądamy w poszczególnych grupach, działach. To nam pokaże nasze słabsze strony. Nie ma nic cenniejszego – stwierdził Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich pierwsze miejsce obroniła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W tej kategorii porównano wyniki 84 niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra.

Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych najlepiej oceniono PWSZ w Kaliszu, a wśród niepublicznych uczelni licencjackich pierwsze miejsce przyznano Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu.

Najlepszym uniwersytetem okazał się UJ, uczelnią techniczną – Politechnika Warszawska, ekonomiczną – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, rolniczą – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, medyczną – Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagogiczną – Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, a AWF-em – AWF we Wrocławiu.

Autorzy rankingu przyznali nagrodę Kuźnia Kadr 2013 dla uczelni, która zanotowała największe postępy w kształceniu kadr naukowych. Trafiła ona do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z kolei Nagrodę Awans 2013 za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni przyznano Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu (z 18. na 12. miejsce w grupie uczelni akademickich), a także Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu (skok z 59. na 17. miejsce w grupie niepublicznych uczelni magisterskich).

Wśród kryteriów, według których oceniano uczelnie, znalazły się: prestiż uczelni, siła naukowa (w przypadku uczelni akademickich zamiast niej liczono potencjał naukowy i efektywność naukową), warunki studiowania, umiędzynarodowienie oraz innowacyjność. W ramach rankingu porównano też 40 kierunków różnych studiów i wybrano uczelnie, na których dany kierunek prowadzony jest najlepiej.

Ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” pod nadzorem kapituły kierowanej przez prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michała Kleibera.

 

Źródła: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl, Uniwersytet Jagielloński

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *