KGHM zabierze polskich studentów i naukowców do zagranicznych kopalń na staże i praktyki

kghm zabierze3

kghm zabierzeKGHM podpisało list intencyjny z grupą uczelni technicznych: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską i Politechniką Wrocławską. W ramach współpracy między koncernem a uczelniami studenci kierunków związanych z wydobyciem będą mieli okazję do praktyk w kopalniach koncernu na całym świecie. KGHM liczy również na zaangażowanie naukowców w prace badawcze. Pierwsi studenci i naukowcy będą mieli szansę na wyjazd już w tym roku.

– To daje przede wszystkim szanse młodym ludziom do tego, żeby mogli praktykować we wszystkich naszych aktywach. A już jest gdzie, bo przypomnę, że mamy w Chile dwa znaczące, w Stanach Zjednoczonych dwa, w Kanadzie cztery, jedno w Grenlandii, jedno w Niemczech, ale też w naszych jednostkach w Polsce. To jest fantastyczna paleta dla studentów, żeby mogli zapoznać się i poćwiczyć na „organizmie żywym” – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

Chociaż uczelnie od dawna stawiają na zajęcia praktyczne i współpracę z firmami, to oferty na taką skalę jeszcze nie było.

– W tym momencie udaje nam się, że wszyscy nasi studenci odbywają praktyki zawodowe, ale jednak to jest skala dużej, globalnej firmy. Te praktyki są tym cenniejsze, że one są rzeczywiście w firmie globalnej prowadzone – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

– Jest to przełomowa sytuacja – dodaje prof. dr hab. inż Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. – Uczelnie we współpracy z KGHM będą miały duże możliwości, obejmujące nie tylko praktyki w Polsce, ale zarówno studenci, jak i pracownicy będą mogli wyjeżdżać do zagranicznych kopalń KGHM w Chile, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Program obejmie kilkadziesiąt osób. Uczelnie, które będą współpracować z KGHM, już przygotowują nowe kierunki i programy nauczania.

– Tym przedmiotem jest geologia świata, która jest w tym momencie wykładana, u nas będzie w języku angielskim. Wprowadzamy dodatkowe zajęcia z języka hiszpańskiego, aby pewnym grupom umożliwić właściwy kontakt, szczególnie w tej strefie języka hiszpańskiego, co do tej pory nie było praktykowane w naszej szkole – mówi prof. dr hab. inż. Adam Piestrzyński, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Jak podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tego typu współpraca między biznesem i nauka to pożądany kierunek. Tym bardziej, że o potrzebie wspólnych przedsięwzięć mówi się od dawna.

– Jeżeli przemysł potrafi zaproponować swoją ofertę dla nauki, potrafi postawić oczekiwania w stosunku do sektora badań naukowych, to wówczas nauka, środowisko inżynieryjne, środowisko politechniczne w sposób naturalny potrafi takim oczekiwaniom sprostać. Ale do tego konieczne jest zaistnienie po stronie przemysłu takiej świadomości, że bez badań i rozwoju trudno jest budować konkurencyjną pozycję firmy w świecie – podkreśla prezydencki minister.

kghm zabierze2KGHM liczy, że w przyszłości program uda się rozszerzyć na inne uczelnie, także o profilu ekonomicznym.

– Docelowo w przyszłości chcemy to rozszerzyć na inne uczelnie, myślę tu o SGH, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w Poznaniu, jak również może te uczelnie, które kształcą specjalistów np. w dziedzinie środowiskowej. Najlepszą drogą do tego, żeby mieć kompetentnych pracowników, to zacząć ich kształcić na własnym poletku – podkreśla Herbert Wirth.

Nie ma wątpliwości, iż program cieszyć się będzie dużą popularnością zwłaszcza wśród studentów. KGHM Polska Miedź jest bowiem pożądanym pracodawcą. Spółka zwyciężyła ostatnio w trzeciej edycji badania Randstad Award, uzyskując tym samym tytuł najbardziej atrakcyjnego pracodawcy w Polsce. Najważniejszymi kryteriami oceny pracodawców było bezpieczeństwo zatrudnienia oraz stabilność finansowa.

Randstad Award to największy międzynarodowy projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawców. W ramach badania w 18 krajach na całym świecie zbierane są opinie ponad 160 tys. osób. W Polsce najlepsi zostali wybrani głosami ponad 7 tys. respondentów – potencjalnych pracowników, którzy oceniali znaczenie różnych aspektów zatrudnienia. KGHM został tegorocznym zwycięzcą w Polsce.

– Najwyższe noty przyznano firmie za oferowane pracownikom bezpieczeństwo zatrudnienia, stabilną sytuację finansową firmy, a także wysokie zarobki – mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad Polska

Warto również podkreślić, że wysokie noty spółka uzyskała również w pozostałych kryteriach wskazanych przez respondentów takich jak: przyjazna atmosfera w pracy oraz atrakcyjność samej pracy.

– Otrzymana nagroda to potwierdzenie, że KGHM jest atrakcyjnym i odpowiedzialnym pracodawcą, dla którego troska o bezpieczeństwo pracowników w wielu wymiarach ma priorytetowe znaczenie. Realizujemy szereg działań związanych z rozwojem kompetencji i określaniem ścieżek kariery zawodowej. – mówi Bogusław Graboń, dyrektor naczelny ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Polska Miedź wyprzedziła takie firmy jak Toyota Motor Manufacturing Polska, Volkswagen Poznań, TVN. Badanie zostało zrealizowane w październiku i listopadzie ubiegłego toku. Projekt objął 150 największych przedsiębiorstw. Badanie było przeprowadzone za pomocą ankiet on line przez międzynarodowy instytut badawczy ICMA.

 

Źródło: newseria, kghm

 

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *