Książki bez papieru

27 ksiazka

Na początku roku Amazon zaprezentował drugą generację swojego czytnika książek elektronicznych – Kindle 2, a kilka miesięcy później poszedł za ciosem prezentując Kindle DX – zbliżony do swego poprzednika, za to z o wiele większym wyświetlaczem.

Specjaliści Amazonu nie próżnują – Kindle 2 pojawił się na rynku ledwo półtora roku po prezentacji pierwszej wersji tego czytnika, który spotkał się z ogromnym sukcesem. W porównaniu z poprzednikiem, nowy czytnik zapewnia lepszą jakość wyświetlanego tekstu oraz wydłużony czas działania baterii. Najnowszy czytnik ma niecałe 0,36 cali grubości (o jedną czwartą mniej od iPhone’a 3G), waży 283 gramy i posiada 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 600×800. Co najważniejsze, może pomieścić około 1500 książek, biorąc pod uwagę 2GB pamięci. Kindle 2 zostało wyposażone również w zupełnie nowe funkcje, jak np. opcja „czytaj- dla-mnie”, czyli obsługa książek w formacie audio (użytkownik może szybko przełączać odtwarzanie głosowe z tekstowym). Amazon twierdzi, że Kindle 2 obsługuje bazę ponad 230 tysięcy książek oraz amerykańskie i międzynarodowe gazety, magazyny, a nawet blogi. Większość z nich miała kosztować poniżej 10 dolarów za sztukę, jednak sami czytelnicy wyliczyli, że nie do końca jest to prawda. Niemniej, klienci nie zawiedli i nowy czytnik, podobnie jak stary, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko za Oceanem.

Pierwotnie Kindel 2 wyceniono w Stanach Zjednoczonych na 359 dolarów, lecz już latem jego cena spadła poniżej 300 dolarów. Ale właśnie wtedy na amerykański rynek weszła kolejna jego odmiana – Kindle DX, już za 489 dolarów, ale za to z jeszcze większymi możliwościami – wyświetlacz o przekątnej 9,7 cala, pamięć mieszcząca do 3500 książek, dokumentów i gazet, a urządzenie działa przez wiele dni bez konieczności ładowania. Minusem zapewne jest to, że takie urządzenie trudno zmieścić w kieszeni…

Amazon śpieszy się z nowymi wersjami Kindle, bo czuje już oddech konkurencji. Na groźnego konkurenta wyrasta brytyjska firma Plastic Logic, realizująca swój projekt e-papieru, e-czytnika. Urządzenie jest wielkości kartki papieru formatu A4, ciut grubsze od niej, ale bardziej funkcjonalne. Ważne, że elastyczny i dotykowy ekran odporny jest na zginanie i uderzenia. Tak więc bez obaw można go zrolować, czy nawet – jak zapewniają producenci – złożyć w kostkę. Nowa fabryka Plastic Logic w Dreźnie ma produkować około miliona sztuk e-papieru rocznie.

 

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *