Mały wielki Mikrus

mikrus

Najbardziej innowacyjne technologią niedawnych targów górniczych w Katowicach okazał się kompleks Mikrus stworzony przez specjalistów firmy Kopex do eksploatacji cienkich pokładów węgla.

Powszechnie stosowany w kopalniach system kombajnowy pozwala na efektywną eksploatację pokładów o miąższości powyżej 1,5 m. Podczas eksploatacji pokładów o miąższości poniżej 1,5 m występuje wiele problemów technicznych mających duży wpływ na wydajność pracy kombajnu, efekty ekonomiczne oraz bezpieczeństwo pracy załogi.

Mikrus jest polskim patentem na bardzo cienkie pokłady. Może skutecznie urabiać ściany o wysokości od 110 do 150 cm, których eksploatacja inaczej byłaby niemożliwa lub nieopłacalna. Stworzy konkurencję dla kilkukrotnie droższych systemów strugowych amerykańskiego Caterpillara.

– Około 1 mld t węgla zalega w Polsce w pokładach niskich. W świecie stanowią one średnio 30 proc. zasobów, co pokazuje ogromny obszar do pozyskania węgla. Jednak warunkiem koniecznym, by zagospodarować tę niszę, było opracowanie sprawnego, bezpiecznego i wydajnego kompleksu ścianowego – ocenia Jan Dziura ze spółki Kopex Machinery, która w porozumieniu z JSW bada prototyp pod ziemią.

Mikrus wraz z obudową mieści się w metrowej ścianie i waży tylko kilkanaście ton (duże systemy nawet 70 t). Konstruktorzy maksymalnie uprościli konstrukcję kombajnu. Elektronikę i łatwo psujące się elementy umieszczono na zewnątrz – w szafach podwieszonych w chodniku odstawczym. Kombajn ma dwie wymienne i samosmarujące głowice urabiająco-ładujące (GUŁ). GUŁ-y ślimakiem na osi przesuwają urobek, który spada na specjalny przenośnik tzw. oknami w obudowie.

Mimo maleńkich rozmiarów Mikrus poradzi sobie z każdą skałą – silnik organów zasilany napięciem 3300 V ma 500 kW mocy, czyli tyle, ile typowe, dużo większe maszyny. Pracuje z wydajnością od 560 do 800 t na godzinę. Kopex chce docelowo całkowicie zautomatyzować współpracę kombajnu, przenośnika i obudów, ale już teraz liczebność załogi w ścianie ogranicza się do minimum.

– Testowany kompleks Mikrus to rozwiązanie niespotykane w skali światowej, pozwalające na prowadzenie opłacalnej i bezpiecznej eksploatacji pokładów niskich – zaznacza   Jerzy Śliwiński, przedstawiciel kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Jas-Mos biorącej udział w testach maszyny. – Innowacyjne rozwiązania zawarte w projekcie otwierają nowe możliwości wybierania tego typu pokładów przy zachowaniu efektywnej wydajności nawet w trudnych warunkach górniczo-geologicznych, wpływają na wydatne zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa załogi górniczej, a przez automatyzację poprawiają komfort pracy ludzi obsługujących ścianę.

 

Źródło: portal górniczy

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *