Przyszłość w chmurze…

3 przyszlosc w chmurze

Problematyka cloud computnig’u pozostaje nie tylko jednym z obecnie najczęściej omawianych zagadnień, lecz jest także jednym z trendów związanych z zaawansowanymi technologiami. Według wielu fachowców będzie to jedna z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu IT w 2012 roku.

W chwili powstawania artykułu na całym globie znajduje się już około 50 milionów serwerów przystosowanych do obsługi tego serwisu. Każdego roku firmy używające lub rozwijające tą technologię wydają średnio o 25% więcej niż w roku poprzednim. Rok 2012 będzie pierwszym, w którym cloud computing będzie stosowany w praktyce na naprawdę dużą skalę. Przewiduje się, że rynek cloud computingu ukierunkowany na telefony komórkowe rozwinie się osiągając przychody w wysokości 100 miliardów dolarów w 2013 roku, w porównaniu z 400 milionami w 2009 roku. W dodatku, Fortune 500 przewiduje, że wartość rynku dla tej stale zyskującej na popularności usługi osiągnie próg 241 miliardów do roku 2020.

Czym jest cloud computing?

„Przetwarzanie w chmurze” jest metodą przetwarzania danych znajdujących się na serwerach, a także dostarczanie jej, jako usługi dla końcowych odbiorców.

Metoda ta dzieli się na trzy kategorie:

-Infrastructure as a Service, czyli wirtualny serwer i infrastruktura.

-Software as a Service, czyli gotowe oprogramowanie.

-Platform as a Service, czyli gotowa, platforma z aplikacjami.

Wraz z rozwojem technologii przetwarzania w chmurze, a w szczególności stosowania jej, jako serwisu dostępowego do gotowego oprogramowania (SaaS), ewoluuje przystosowane do niego oprogramowanie. Bardzo dobrymi przykładami są tu pakiety biurowe takie jak Zoho, MS Office 2010 czy po prostu Google Docs, działające na zasadzie aplikacji uruchamianych z poziomu strony internetowej. Wykorzystując technologię AJAX w przeglądarce internetowej, aplikacje po przetworzeniu w chmurze dynamicznie przesyłają i wyświetlają wyniki dla użytkowników.

Trzeba pamiętać, że przetwarzanie w chmurze dzieli się na dwa zupełnie różne typy przetwarzania. Jeden z nich to podejście informatyczne, a drugi to podejście biznesowe. Jeżeli chodzi o różnice w podejściu usługodawców, to każda oferta w zależności od klienta modelowana jest na poziomie metadanych i dostosowywana do jego potrzeb, nie tak jak w przypadku aplikacji.

„Chmura” na co dzień

Wpływ na rozwój cloud computingu miały urządzenia technologii mobilnej, czyli głównie laptopy i tablety. Swoje zastosowanie znajdują wszędzie, gdzie znaczenie ma informacja oraz czas jej przekazania. Biorąc pod uwagę przydatność tych urządzeń dla poszczególnych jednostek, głównymi ich użytkownikami w Polsce (około 30%) stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Połączenie powstania i szybkiego rozwoju urządzeń, takich jak tablet z usługami przetwarzania w chmurze, zapewnia niesamowite możliwości zarówno w świecie biznesu, jak również w życiu codziennym, podczas korzystania z Internetu, z usług naszego banku w sieci, portali internetowych czy społecznościowych.

Usługi cloud computingu stają się coraz bardziej popularne, a kolejne powstające modele urządzeń mobilnych jeszcze bardziej wspierają rozwój tej technologii. Do wymagań przetwarzania w chmurze przystosowywane są procesory, wbudowane modemy, kary graficzne, przede wszystkim jednak opracowywane są aplikacje oraz nowy standard stron internetowych HTML5.

Biorąc pod uwagę różnorodność zastosowań oraz wartość dodaną dla zwykłych użytkowników, główną zaletą cloud computingu jest przede wszystkim bardzo łatwy dostęp do danych z dowolnego miejsca. Aż 72% respondentów uważa, że cloud computing jest wartością dodaną do wysoce zaawansowanych urządzeń technologicznych i ułatwia wykorzystanie ich potencjału. Dodatkowo używając dobrego tabletu, laptopa, czy telefonu komórkowego, jako narzędzi dostępu do sieci oraz dzięki funkcjonalności ich oprogramowania technologia ta znacznie zwiększa mobilność użytkowników, maksymalnie optymalizując ich czas. 54% z nich korzysta ze skrzynki jednego z czwórki wyżej wspomnianych, największych dostarczycieli „chmury”. Średnio 33% z nich przechowuje swoje zdjęcia, wideo, korzysta z aplikacji oraz alternatywnych serwisów umieszczonych online. W chwili obecnej na świecie najwięcej dostawców tych serwisów znajduje się jest w Stanach Zjednoczonych (23 656), Kanadzie (2740), Wielkiej Brytanii (2660), Niemczech (2371) oraz Holandii (1730).

Technologia cloud computingu ma swoje bezpośrednie zalety również dla wspomnianych już wcześniej urządzeń takich jak tablet, czy laptop. Odciążenie ich procesorów w celu wykonywania bardzo skomplikowanych obliczeń za pomocą różnych aplikacji zapewnia ich dłuższą żywotność oraz bardziej wydajne działanie podczas wykonywania innych procesów.

Chmura biznesowa

Korzystanie z chmury na potrzeby biznesu rozliczane jest na podstawie ilości przesłanych do serwera danych. Im więcej danych wysyłamy, tym więcej płacimy.

Zalety:

W świecie biznesu liczy się czas, informacja, oraz szybkość dostępu do niej. Cloud computing jest wspaniałą metodą na optymalizację oraz rozwój istniejących struktur informatycznych wewnątrz firmy. Poza tym zapewnia możliwość redukcji kosztów rozwoju oraz infrastrukturalnych firmy w kontekście jej wydatków na utrzymanie sprzętu, wynagrodzeń dla pracowników odpowiednich działów, itd. Szacuje się, że do 2014 roku aż 60% pracy wszystkich serwerów na świecie zostanie zlokalizowane w chmurze. W dodatku, używanie chmury, jako serwisu przetwarzającego dla nas dane umożliwia przedsiębiorstwom zmniejszenie ryzyka biznesowego oraz w pewnym sensie wyrównanie szans małych i średnich przedsiębiorstw w starciu z gigantami biznesu. Według Harvard Business Review 70% dyrektorów zarządzających firmami używającymi technologii zasugerowało, że przetwarzanie w chmurze ułatwiło proces zarządzania i rozwoju tych firm. Ponadto, kolejne 73% uważa, że technologia ta bardzo wyraźnie zmniejszyła koszt utrzymania infrastruktury. Kolejną zaletą jest oczywiście obniżenie kosztów administracyjnych oraz możliwość przeznaczenia zgromadzonych środków na realizację innych przedsięwzięć. 63% z ankietowanych twierdzi, że zastosowanie cloud computing’u zmniejszyło ich wyzwania technologiczne, dając im możliwość koncentrowania się wyłącznie na strategicznych zagadnieniach Wreszcie używanie energooszczędnych tabletów, a także korzystanie z dostępnych infrastruktur w „chmurach” sprawia, że firmy znacznie redukują swój negatywny wpływ na środowisko. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne wykorzystanie serwera firmowego oscyluje na poziomie 7%, w sytuacji, gdy na świecie jest w użyciu ok. 1,5 mld komputerów, nie trudno obliczyć jak bardzo marnujemy energię i bez potrzeby zatruwamy środowisko.

Wady:

Oczywiście, jak wszystko na tym świecie i to rozwiązanie ma również swoje wady. Cloud computing bardzo naraża zarówno przedsiębiorstwa, jak i zwykłych użytkowników na możliwość utraty poufnych danych. Jest to chyba największy i jedyny minus, biorąc pod uwagę trend wzrostowy w zakresie szpiegostwa gospodarczego, jak i coraz większej inwigilacji społeczeństw. Takie działanie może mieć bezpośredni wpływ na sferę bezpieczeństwa pracowników firmy, czy danych obywateli. Spośród 1500 firm badanych przez Harvard Business Review, aż 54% badanych w Stanach Zjednoczonych firm używających tej ciekawej technologii wyraża swoje zaniepokojenie utratą bardzo istotnych z perspektywy firmy danych na rzecz szpiegującej konkurencji.  Kolejną wadą jest fakt, że przy braku dostępu do sieci, przydatność niektórych urządzeń może być niemalże zerowa. Można jednak zachować w tej kwestii optymizm, biorąc pod uwagę szybkość rozwoju infrastruktury internetowej na świecie.

Tak czy inaczej technologia ta ma przed sobą całkiem niezłe perspektywy. Rynek cloud computnig’u rośnie każdego roku o średnio 25%. Aż 7 z 10 ankietowanych firm w Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie przeniesie swoje serwery do „chmury”. Według obliczeń amerykańskiej firmy Gartner, nastąpi to niedalej niż do 2016 roku, kiedy aż 60% wszystkich przedsiębiorstw przeniesie swoje serwery online wraz z bardzo wrażliwymi informacjami o swoich klientach. Ponadto rosnąca presja na efektywność, redukcję kosztów, konkurencyjne obniżanie cen, skrócony czas reakcji na czynniki zewnętrzne oraz adaptację do nich sprawiają, że technologia ta będzie się z pewnością jeszcze szybciej rozwijać w świecie biznesu. Jeżeli chodzi o zwykłych użytkowników to stale rosnące wymagania oraz potrzeby mobilności już mają oddźwięk i efekty w postaci wyspecjalizowanych działów firm zajmujących się tworzeniem coraz nowszych i bardziej zaawansowanych aplikacji dla użytkowników przetwarzania w chmurze. Firma Google opublikowała niedawno dane dotyczące jej własnej platformy Google App Engine, wydatnie pokazując jak szybko rozwija się ten rynek. Według obliczeń Google I/O platforma posiada około 250 tysięcy aktywnych użytkowników. Platforma odwiedzana jest 7,5 miliarda razy dziennie, około miliard aplikantów czeka na umieszczenie swoich aplikacji na platformie, a 50 dodatkowych milionów użytkowników wysyła swoje zapytanie do centrali platformy każdego dnia.

Kwestią czasu pozostaje wyeliminowanie wad tejże technologii oraz jeszcze większe jej rozpowszechnienie wśród masowych odbiorców.

Jacek Kwaśny

Autor jest specjalistą ds. marketingu sieciowego w firmie Search Laboratory.

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *