Świat zjechał do Lubina

9a

9 miedzynarodowy kongres gornictwaLubin w dniach 16-18 lipca był niekwestionowaną stolicą światowego górnictwa rud miedzi. Ponad 400 osób wzięło udział w II Międzynarodowym Kongresie Górnictwa Rud Miedzi. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, czyli działające przy KGHM Polska Miedź Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Związek Pracodawców Polska Miedź, KGHM Polska Miedź S.A., to największy tego typu kongres na świecie. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Goście ze świata nauki, przemysłu oraz inżynierowie i technicy z firm wydobywczych od poniedziałku do środy mogli uczestniczyć w sesjach tematycznych poświęconych ogólnym problemom światowego górnictwa rud miedzi. W trakcie kongresu wygłoszono ponad 60 referatów (podzielonych na kilka sesji tematycznych), których autorami byli reprezentanci 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Chile i Australii.

Tematyka Kongresu dotyczyła przede wszystkim obecnego stanu górnictwa rud miedzi oraz perspektyw i kierunków rozwoju. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „Perspektywy i kierunki rozwoju”.

– Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, jakie zadania stoją przed KGHM-em. Mieliśmy więc dużą grupę tematów związanych z mechanizacją, automatyzacją, monitoringiem maszyn i urządzeń. Druga, bardzo istotna grupa, to bezpieczeństwo, szczególnie w kontekście schodzenia z eksploatacją coraz głebiej i do wyższych temperatur, a więc wpływ klimatu kopalni na zdrowie i zachowanie pracowników – mówi prof. Monika Hardygóra, prezes KGHM Cuprum – CBR, przewodnicząca Rady Programowej Kongresu.

9bOrganizatorzy liczą, że spotkania ekspertów i przedstawicieli branży z całego świata będą służyły wymianie poglądów i doświadczeń, ale również nawiązywaniu nowych kontaktów.

– Mieliśmy uczestników np. z Iranu, którzy dzielą się doświadczeniami z kopalń odkrywkowych. KGHM ma również w nowej strukturze międzynarodowej takie kopalnie, więc dobrze było posłuchać o tych doświadczeniach. Szczególnie teraz jest to ważne, że rodzi się niejako strategia odnowy KGHM-u jako już firmy globalnej. Więc będzie miała dużo większe potrzeby niż dotychczas, koncentrujące się na wydobyciu w trzech kopalniach – podkreśla prof. Hardygóra.

Bardzo interesujący, zdaniem prof. Moniki Hardygóry był na przykład blok wykładów dotyczących mechanizacji, diagnostyki i monitorowania maszyn.

– W tym zakresie następuje bardzo szybki rozwój – podkreśla przewodnicząca Rady Programowej.

Zdaniem Pawła Markowskiego, prezesa SITG w KGHM Polska Miedź SA, organizatora Kongresu problemów wymagających rozwiązania jest dużo, zarówno na krajowym podwórku, jak i w światowym górnictwie miedzi.

– KGHM staje się w tej chwili firmą globalną, więc przed nami inne wyzwania i inne perspektywy rozwoju. Z jednej strony chcieliśmy poruszyć problemy, które dzisiaj nas nurtują, z drugiej strony chcieliśmy też podpowiedzieć innym przedsiębiorstwom górniczym rozwiązania, które my zastosowaliśmy i które sprawdziły się w naszych warunkach – wyjaśnia Paweł Markowski.

– Jeżeli chodzi o nasz wewnętrzny rynek, to schodzimy z eksploatacją coraz głębiej, w związku z czym mamy coraz większe problemy. To jest wzrost temperatura, rosnące ciśnienia, wyższe koszty eksploatacji. Ponieważ ceny energii rosną, też musimy się z tym uporać. Natomiast jeżeli chodzi o KGHM International, problemem będzie skonsolidowanie całej grupy. Tak, żeby nasze kopalnie w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Chile tworzyły jednolitą grupę kapitałową – podkreśla prezes Stowarzyszenia działającego przy KGHM.

Organizatorzy Kongresu podkreślają, że mamy teraz okres sprzyjający dalszemu rozwojowi górnictwa rud miedzi.

9c-Jesteśmy świadomi rosnących potrzeb surowcowych na świecie, wynikających z rozwijania nowoczesnych technologii – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A. – W znacznym zapotrzebowaniu na pozyskiwanie nowych metali upatrujemy również szansę dla siebie. Rozbudowując bazę zasobową możemy w istotny sposób podnosić rangę i pozycję przemysłu metali nieżelaznych w gospodarce światowej.

Obradom towarzyszyła wystawa maszyn i sprzętu górniczego, swoje produkty prezentowało ponad 30 firm. Uczestnicy Kongresu mogli także zapoznać się w czasie wizyt technicznych z procesem produkcyjnym w kopalniach KGHM.

jac

admin

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *